Spółki spin off UG2020-04-26T09:36:23+00:00

Spółki Spin Off

Fermentum Mobile

QSAR lab

Officina Baltica

Vaxican

Fermentum Mobile to firma, która łączy doświadczenie zdobyte podczas pracy naukowej z pasją do biotechnologii. Wśród założycieli spółki są m.in. absolwenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego. To pierwsza w Polsce firma zajmująca się badaniami i produkcją płynnych drożdży piwowarskich. Spółka dysponuje nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym pozwalającym zachować najwyższe standardy produkcji. Fermentum Mobile posiada własny bank kultur drożdży piwowarskich obejmujących obecnie 16 szczepów pozyskanych z renomowanych ośrodków badawczych m.in. z Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii.

Każdy domowy piwowar znajdzie w ofercie spółki coś dla siebie Irlandzkie ciemności, Belgijskie pagórki, Gwoździe i banany czy Bawarska dolina – to tylko niektóre nazwy szczepów drożdży, a każdy z nich reprezentuje niepowtarzalny styl i smak wytworzonego później napoju. Z oferty firmy korzystają nie tylko miłośnicy domowych wyrobów, ale także coraz liczniejsze browary rzemieślnicze. Już dziś na półkach sklepów z dobrymi piwami można spotkać trunki fermentowane  drożdżami Fermentum Mobile. Plany rozwojowe przewidują wprowadzenie do oferty dodatkowych usług analitycznych dla małych i średnich browarów, które nie dysponują własnym zapleczem laboratoryjnym.

Więcej informacji: www.fermentum-mobile.pl

Założycielami firmy QSAR Lab są m.in. pracownicy naukowi Pracowni Chemometrii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Spółka łączy środowisko naukowe ze środowiskiem biznesowym, a wykorzystując potencjał naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, wiodącej uczelni wyższej regionu, oferuje firmom i instytucjom badawczym innowacyjne usługi w zakresie modelowania komputerowego oraz prowadzenia badań in silico w oparciu o metody QSAR.

Więcej informacji: www.qsarlab.com

Officina Baltica – spin-off Uniwersytetu Gdańskiego ustanowiony został w 2018 roku. Jego głównymi obszarami działalności i celem jest dostarczanie usług i produktów z sektora błękitnej biotechnologii, a także tworzenie unikalnych i innowacyjnych urządzeń badawczych dedykowanych głównie do badań morskich.

Firma pracuje nad zastosowaniem materiału biomasowego z zakwitu alg, jako alternatywy dla plastiku, który jest obecnie olbrzymim globalnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Celem prowadzonych testów nad kompozycją chemiczną pozyskanego z Morza Bałtyckiego materiału jest rozwój technologii, które miałyby być wykorzystane jako źródło surowca do produkcji pianki do użycia komercyjnego.

Spółka testuje również prototyp fotobioreaktora z wewnętrznym oświetleniem, a także pracuje nad projektem, który ma wykorzystywać technologie dronowe do zbierania biomasy z zakwitów alg.

Od listopada 2017 roku Spółka uczestniczy w projekcie Baltic Blue Biotech Alliance (Interreg BSR programme), jako tzw. „case owner”. Przystąpiła również jako partner stowarzyszony do kolejnej edycji Baltic Blue Biotech Alliance +. Officina Baltica finansowana była m.in. ze środków Inkubatora Innowacyjności +.

Vaxican to przedsięwzięcie, które narodziło się w 2019 roku w wyniku pracy nad projektami naukowymi realizowanymi w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Start-up rozwija innowacyjną platformę do tworzenia szczepionek opartą na cząstkach wirusopodobnych. Technologia może mieć zastosowanie w produkcji szczepionek profilaktycznych przed chorobami zakaźnymi ludzi i zwierząt oraz może zostać wykorzystana do produkcji szczepionek terapeutycznych w chorobach nowotworowych. Terapia cząsteczkami wirusopodobnymi, nad którą pracują naukowcy ma za zadanie zapewnić bezpieczny i skuteczny sposób stymulacji odpowiedzi immunologicznej pacjenta.