Promieniowanie jonizujące (PJ) jest pochłaniane przez tkanki organizmów żywych, przy czym stopień absorpcji zależy od rodzaju tkanki i promieniowania. Pochłanianie wysokich dawek PJ może prowadzić nie tylko do uszkodzeń tkanek w wyniku promieniowania, lecz przede wszystkim do uszkodzeń materiału genetycznego w komórkach organizmu, mogących skutkować powstawaniem nowotworów nawet wiele lat po ekspozycji. Metody ochrony przed promieniowaniem jonizującym różnią się w zależności od rodzaju promieniowania oraz źródła.
Podstawowym środkiem ochronnym, poza odzieżą roboczą, są dozymetry umożliwiające określenie przyjętej dawki promieniowania oraz zaprzestanie dalszej ekspozycji w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych.
Opracowany termoluminescencyjny materiał dozymetryczny charakteryzuje się bardzo wysoką czułością dla promieniowania beta, wykazując liniową zależność intensywności termoluminescencji od dawki promieniowania.
Materiał może znaleźć zastosowanie w detektorach promieniowania jonizującego oraz personalnych dozymetrach, przeznaczonych dla osób narażonych na ekspozycję podczas prac z materiałami promieniotwórczymi w przemyśle (energetyka jądrowa), służbie zdrowia (radioterapia), czy ośrodkach badawczych.