AKTUALNOŚCI

Sprawdź co się u nas dzieje

Samotestujący generator liczb losowych – pierwszy etap przygotowań do komercjalizacji

Zakończyły się prace w projekcie finansowanym z funduszy Inkubatora innowacyjności 4.0 dotyczące przygotowania procesu komercjalizacji urządzenia do kwantowego generowania liczb losowych.

Produkty związane z technologiami kwantowymi wpisują się w światowe trendy gospodarcze i odpowiadają na wyzwania takie jak bezpieczeństwo w sieci, komunikacja, rozwój systemów bankowych, e-commerce oraz globalny Internet satelitarny. Narasta potrzeba ochrony danych medycznych, transakcji on-line, kart kredytowych. Bezpieczne szyfrowanie danych niezbędne jest w sektorze militarnym i rządowym. Nabiera znaczenia również w sprzedaży Business to Business to Business oraz Business to Customer.

Na UG trwają prace związane z rozwojem systemu kwantowego generowania liczb losowych, które obejmują miniaturyzację i dopasowanie funkcjonalności do wymagań oczekiwanych przez przyszłych użytkowników.

Nad projektem pracowali młodzi naukowcy z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych: dr Anubhav Chaturvedi oraz doktorant Giuseppe Viola, pod kierownictwem dr hab. Marcina Pawłowskiego, prof. UG. Nadrzędnym celem aplikacyjnym było skonstruowanie takiego urządzenia, które umożliwi dostęp do niezawodnych systemów kryptograficznych, co może przyczynić się do zmniejszenia cyberprzestępczości szczególnie ważnych w branży finansowej.

Część zadań została sfinansowana z funduszy Programu Inkubator Innowacyjności 4.0. Dzięki tym środkom funduszom możliwe było przeprowadzenie analizy rynku kwantowych generatorów liczb losowych oraz zbadanie potrzeb konkretnych branż wykorzystujących te urządzenia. Następnie opracowano ulepszone algorytmy, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał zaprojektowanych generatorów tak aby zaspokoić te potrzeby.

Realizowany projekt  jest unikalny ze względu na to, że oferuje praktyczne narzędzie do zastosowania w sektorze finansowym, inżynierii bankowej, telekomunikacji, tele-medycynie, analizach big-data, obronności i w sektorze kosmicznym. Zaplanowana miniaturyzacja urządzenia pozwoli na stosowanie jej w szerokie gamie produktów przenośnych a co za tym idzie, upowszechni rozwiązanie bezpiecznej kryptografii.