Jednym z wyzwań współczesnej gospodarki jest poprawa efektywności energetycznej procesów technologicznych, co może ograniczyć rosnące globalne zapotrzebowanie na energię i tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwa kopalne.
Rozwiązaniem, które może zapewnić poprawę efektywności energetycznej procesów technologicznych jest zastosowanie innowacyjnego fotoreaktora cienkowarstwego z warstwą fotokatalityczną w postaci zorientowanych przestrzennie nanorurek zbudowanych z mieszaniny tlenków lub z mieszaniny tlenków i nanocząstek metali. Jedną z korzyści wynikających z zastosowania fotoreaktora jest możliwość wykorzystania promieniowania z zakresu Vis do prowadzenia procesów fotokatalitycznych. Procesy fotokatalityczne takie jak fotokataliza heterogeniczna w obecności nanocząstek półprzewodników są przykładem technologii przyjaznych dla środowiska, które pozwalają na degradację zanieczyszczeń oraz inaktywację mikroorganizmów zarówno w fazie wodnej jak i w strumieniach powietrza.
Korzyści:
-możliwość degradacji zanieczyszczeń w temperaturze otoczenia i pod ciśnieniem atmosferycznym;
-brak konieczności wprowadzania reagentów chemicznych do oczyszczania fazy wodnej
(np. chlor czy związku chloru);
-możliwość degradacji szerokiego spektrum związków chemicznych (różnicach się strukturą chemiczną) zamiast separacji tych związków (jak w procesach absorpcji, adsorpcji czy koagulacji);
-możliwość degradacji związków chemicznych oraz inaktywacji mikroorganizmów w jednym procesie technologicznym.