AKTUALNOŚCI

Sprawdź co się u nas dzieje

6. Konwent Gospodarczy FarU pod hasłem oczyszczenia i ochrony wód Bałtyku, 09.04.2025

Centrum Transferu Technologii UG na 6. posiedzeniu Konwentu Gospodarczego – w trosce o przyszłość Bałtyku. W programie znalazły się wystąpienia władz uczelni Fahrenheita, zarządu stoczni CRIST S.A. oraz dyrektora Instytutu Oceanologii PAN. Wystosowano apel o oczyszczenie i ochronę wód Bałtyku.

9 kwietnia 2025 roku w siedzibie Stoczni CRIST S.A. w Gdyni odbyło się szóste posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita. Hasłem przewodnim wydarzenia było Morze Bałtyckie i konieczność jego ochrony.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Centrów Transferu Technologii (CTT) Uczelni Fahrenheita, w tym Katarzyna Gronowska, dyrektorka Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wydarzenie otworzył dr Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy FarU, a gości powitał gospodarz miejsca – prezes CRIST S.A. Ireneusz Ćwirko. Następnie prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawił działania naukowców UG związane z monitoringiem stanu wód Bałtyku, podkreślając potrzebę ochrony tego unikalnego ekosystemu. Zaznaczył, że naukowcy UG poszukują rozwiązań pozwalających chronić morze i przypomniał, że Polska w 99,7% leży na terenie rozlewni Bałtyku.

fot. Gregmar

O aktualnych wyzwaniach związanych ze zmianami klimatycznymi w regionie Morza Bałtyckiego opowiadał prof. Jan Marcin Węsławski, dyrektor Instytutu Oceanologii PAN, a kwestie bezpieczeństwa i utylizacji chemikaliów na dnie morza poruszyli prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, oraz dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prof. PG.

Ważnym elementem wydarzenia było także wystąpienie prezesa CRIST S.A., Ireneusza Ćwirko, który zaprezentował innowacyjną platformę do wydobywania zanieczyszczeń i ich utylizacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV).

W toku obrad członkowie Konwentu przyjęli apel o ochronę i oczyszczenie Bałtyku, wspierając tym samym Stanowisko Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP. Pomorskie środowiska naukowe i gospodarcze zadeklarowały współpracę w zakresie monitorowania zanieczyszczeń, budowy autonomicznych platform inspekcyjnych oraz opracowywania technologii neutralizacji zagrożeń środowiskowych.

Podczas wydarzenia podpisano także Deklarację o przystąpieniu do Pomorskiej Koalicji na Rzecz Rozwoju Przemysłu Centrów Przetwarzania Danych i AI zawiązanej z inicjatywy Bałtyckiego Instytutu Transformacji Energetycznej.. Inicjatywa ta ma wspierać rozwój nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, innowacjach i zielonej energii w regionie i przyczynić się do zbudowania silnego ekosystemu, który nie tylko przyciągnie inwestycje, ale także umożliwi długofalowy rozwój pomorskiej gospodarki opartej na wiedzy i technologii..

Zwieńczeniem posiedzenia było zwiedzanie Stoczni CRIST S.A., podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z procesem budowy specjalistycznych jednostek , w tym kadłubów statków w trakcie budowy oraz obejrzeć jedną z największych suwnic bramowych w regionie Morza Bałtyckiego o rozpiętości 153 metrów i udźwigu 1000 ton.

Katarzyna Gronowska, dyrektorka Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zaprasza firmy do współpracy z naukowcami z UG w obszarze innowacji w ochronie środowiska morskiego.

Biuro Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego (CTT UG): biuro@ctt.ug.edu.pl; tel. +48 523 33 74÷75

fot. Gregmar

tekst na podstawie materiałów FarU