AKTUALNOŚCI

Sprawdź co się u nas dzieje

Badacze z Wydziału Chemii z nowym patentem na zwiększenie efektywności radioterapii

Badacze z Wydziału Chemii z nowym patentem na zwiększenie efektywności radioterapii

Pozostałe aktualności

Z przyjemnością informujemy, że Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek pt. Radiosensybilizator do zastosowania w radioterapii. Patent jest efektem pracy zespołu, w skład którego wchodzą pracownicy Katedry Chemii Fizycznej:

prof. dr hab. Janusz Rak

dr inż. Witold Kozak

dr Samanta Romanowska

dr Magdalena Zdrowowicz -Żamojć

oraz Paulina Spisz.

Przedmiotem patentu (zgłoszenie do Urzędu Patentowego oznaczone nr P.427326) jest innowacyjna substancja 5-jodo-4-tio-2’-deoksyurydyny znajdująca medyczne zastosowanie jako radiosensybilator DNA.

Radiosensybilizatory to związki chemiczne uczulające komórki zmienione nowotworowo na promieniowanie jonizujące.

Radioterapia jest jedną z głównych metod walki z nowotworami. Promieniowanie jonizujące wykazuje pożądane działanie cytotoksyczne względem komórek nowotworowych. Niestety, oddziałuje również na komórki zdrowe, prowadząc do wystąpienia wielu powikłań.

Badania przeprowadzone na Wydziale Chemii wykazały, że substancja 5-jodo-4-tio-2’-deoksyurydyny przyczynia się do zwiększenia skuteczności radioterapii poprzez uczulanie komórek nowotworowych.

Należy podkreślić szczególne znaczenie wynalazku  w kontekście możliwości zmniejszenia dawki promieniowania, a co za tym idzie również ochrony radiologicznej zdrowych tkanek.

Opracowana metoda ma szansę nie tylko zwiększyć efektywność radioterapii, ale i złagodzić skutki uboczne odczuwane przez pacjentów.

Twórcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

Zespół Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego