Wydział: Biotechnologii UG i GUMed

Biotechnologii UG i GUMed

, Spin off
Wynalazek stanowi przedmiot zgłoszenia patentowego w UPRP nr P.418671

Przeciwciała monoklonalne przeciwko wirusom grypy

Grypa jest zakaźną chorobą układu oddechowego powodowaną przez zakażenie wirusem Influenzavirus A. Naturalnym i największym rezerwuarem wirusów grypy jest wędrujące ptactwo wodne, w szczególności dzikie kaczki, stanowiące główne źródło infekcji ptactwa domowego oraz innych zwierząt. Epidemie grypy wśród ptactwa hodowlanego mogą przynieść ogromne straty finansowe, szczególnie w Polsce, będącej jednym z największych producentów drobiu w Unii Europejskiej. Wirusy grypy cechują się znaczną zmiennością genetyczną oraz zdolnością do mutacji.

Wirusy serotypu H5 są szczególnie niebezpieczne, ponieważ wielokrotnie wykazywały zdolność do infekowania zarówno ptaków, jak i ludzi (np. szczep H5N1 odpowiedzialny za „ptasią grypę” z początku XXI wieku). Niezbędne są zatem szybkie, czułe i tanie metody specyficznego wykrywania i identyfikacji różnych szczepów wirusa grypy, a także szczepionki umożliwiające jego skuteczne zwalczanie. Tradycyjne metody otrzymywania szczepionek są długotrwałe i niewystarczające w wypadku zagrożenia pandemią. Immunizacji przy użyciu tych szczepionek towarzyszą często niepożądane działania uboczne. Alternatywą są szczepionki DNA oraz szczepionki oparte na rekombinowanych białkach HA wirusa grypy.

Przedmiotem wynalazku są przeciwciała monoklonalne (Mab) przeciwko hemaglutyninie (HA) wirusów grypy serotypu H5, które mogą być stosowane do izolacji białek HA, niezbędnych do opracowania i produkcji nowych, skutecznych szczepionek przeciwko grypie. Ponadto, przeciwciała mogą być stosowane w testach przesiewowych, umożliwiających odróżnienie zwierząt zakażonych od szczepionych, co stanowi podstawowy warunek programów szczepień przeciwko grypie ptaków.

Technologia powiązana z ofertą nr 043/2017/2.