Wydział: Biotechnologii UG i GUMed

Szczegóły oferty

Cofnij do Baza ofert

OFERTA TECHNOLOGICZNA
nr 039/1/2018
BRANŻA
farmacja, medycyna, szczepionki
AUTORZY
prof. Bogusław Szewczyk
dr Edyta Kopera
Krystyna Grzelak
Włodzimierz
Zagórski-Ostoja
Violetta Sączyńska
Katarzyna Florys
Violetta Cecuda-Adamcz
WYDZIAŁ
Biotechnologii UG i GUMed

Komercjalizacja

Licencja
, Partnerstwo w celu dalszych badań i komercjalizacji
, Sprzedaż praw własności
, Spin off
OCHRONA IP
Wynalazek stanowi przedmiot zgłoszenia patentowego w UPRP nr P.406631 oraz PCT/PL2014/000148
POZIOM GOTOWOŚCI
TRL 4
Technologia zwalidowana w warunkach laboratoryjnych

Szczepionka oraz antygen przeciwko wirusowi grypy

Szczepionka oraz antygen przeciwko wirusowi grypy

Obecnie wyróżnia się trzy typy wirusa grypy: typ A, występujący u ludzi, świń, koni czy ptaków, oraz typy B i C występujące jedynie u ludzi. Szczepy A oraz B zdolne są do wywoływania epidemii, natomiast typ C powoduje jedynie lokalne zachorowania. Każdego roku grypa dotyka około 5-15% populacji ludzkiej i powoduje od 250 do 500 tys. zgonów w wyniku powikłań, w szczególności u dzieci, osób starszych oraz osób o obniżonej odporności. Szczepienia nadal pozostają najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zakażeniem wirusami grypy.

Oferowana technologia jest oparta na produkcji antygenu przez szczep Pichia pastoris KM 71 i SMD 1168 oraz bazującej na nim szczepionki. Wytwarzane białko HA w formie monomeru i oligomeru wykazuje silny potencjał immunogenny. Dzięki technologii możliwe jest uzyskanie antygenu jedynie poprzez wykorzystanie genu hemaglutyniny bez kontaktu z żywym wirusem. Wytworzona w ten sposób szczepionka zawiera jedynie oczyszczony antygen bez cząstek wirusa lub jego części, co pozwala na osiągnięcie wysokiej skuteczności immunizacyjnej przy minimalnym ryzyku. Metoda jest prosta i niedroga w porównaniu z istniejącymi na rynku, co pozwala na szybką produkcję szczepionki przeciwko nowym szczepom wirusa izolowanym w danym sezonie. Antygen może być również stosowany w testach typu Western Blot oraz ELISA.

  • antygen wytwarzany jest w szczepach Pichia pastoris KM 71 oraz SMD 1168.
  • nowa metoda produkcji antygenu oraz opartej na nim szczepionki zawiera jedynie oczyszczony antygen, bez cząsteczek wirusa lub jego części.
  • nowy antygen posiada liczne możliwości zastosowania m.in. w szczepionkach, testach typu Western Blot oraz ELISA.
  • metoda jest prosta i niedroga, co pozwala na szybką produkcję szczepionki przeciwko szczepom wirusa dla danego sezonu grypy.

Wytworzona w ramach nowej technologii szczepionka zawiera jedynie oczyszczony antygen bez cząstek wirusa lub jego części, co pozwala na szybką produkcję szczepionki przeciwko nowym szczepom wirusa izolowanym w danym sezonie. Metoda jest prosta i niedroga w porównaniu z istniejącymi na rynku, a sam antygen może znaleźć dodatkowe zastosowanie również w testach typu Western Blot oraz ELISA.

Pobierz ofertę w wersji do druku

Skontaktuj się z nami!