AKTUALNOŚCI

Sprawdź co się u nas dzieje

Patent dla naukowczyń z MWB UG i GUMed oraz Wydziału Chemii UG

Urząd Patentowy RP  przyznał patent na wynalazek opracowany w Zakładzie Badania Związków Biologicznie Czynnych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed.

Mam przyjemność poinformować, iż wynalazek pt.: „Środek antybakteryjny o działaniu przeciwbakteryjnym wobec Pseudomonas aruginosa oraz jego zastosowanie”otrzymał patent i tym samym zyskał ochronę w Polsce, mówi Katarzyna Gronowska, Dyrektor Centrum Transferu Technologii UG, koordynującego proces ochrony intelektualnej wynalazków oraz ich komercjalizacji. Innowacyjne rozwiązanie zostało opracowane przez zespół naukowczyń w składzie: dr Martę Krychowiak-Maśnickądr hab. inż. Aleksandrę Królicką, prof. UG z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed  oraz dr Aleksandrę Bielicką‑Giełdoń z Wydziału Chemii UG – dodaje.

Opatentowany wynalazek wykorzystuje synergistyczny potencjał srebra i naftochinonów do zwalczania pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aruginosa) wykazującej szeroką oporność na antybiotyki. Opracowana formuła jest rozwiązaniem mającym na celu zwiększenie terapeutycznego potencjału srebra w leczeniu infekcji ran wywołanych przez P. aeruginosa – mówi dr Marta Krychowiak-Maśnicka, która kieruje badaniami nad potencjałem zjawiska synergii w zwalczaniu opornych na antybiotyki patogenów bakteryjnych.

Prace nad wynalazkiem realizowano w laboratoriach Zakładu Badania Związków Biologicznie Czynnych UG, kierowanego przez dr hab. inż. Aleksandrę Królicką, prof. UG. W zakresie prac związanych z charakterystyką preparatów srebra, działania były wspierane przez dr Aleksandrę Bielicką-Giełdoń z Katedry Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Chemii UG. 

Opatentowany środek jest rozwiązaniem opartym o substancje o działaniu przeciwbakteryjnym inne niż stosowane rutynowo antybiotyki. Co więcej, zastosowane w rozwiązaniu składniki wzmacniają wzajemnie swój potencjał przeciwbakteryjny, doprowadzając do skuteczniejszego usuwania komórek patogenu. To z kolei pozwala na znaczące obniżenie dawek substancji aktywnych, nawet o 97%. Wynalazek może mieć znaczenie w terapiach ran, szczególnie tych przewlekłych, gdzie zastosowanie znajdują produkty zawierające srebro i skuteczność działania jest szczególnie istotna – podkreśla dr Marta Krychowiak-Maśnicka.

Twórczyniom serdecznie gratulujemy!

Zespół CTT UG