Proponowaną technologię stanowi immunoczujnik do wykrywania wirusa grypy, zawierający na powierzchni elektrody złotej warstwę tiobisbezenotiolu, z osadzonym przeciwciałem monoklonalnym będącym fragmentem przeciwciała scFvl rozpoznającym hemaglutyninę (HA) oraz metoda wytwarzania immunoczujnika. Sposób wytwarzania immunoczujnika obejmuje etapy, w których oczyszcza się złotą elektrodę, następnie umieszcza się ją w roztworze tiobisbezenotiolu (TBBT) i nakrapla się na ich powierzchnie roztwór złota koloidalnego, po czym osadza się przeciwciało monoklonalne lub jego fragment swoiście rozpoznające hemaglutyninę (HA) lub jego fragment. Zastosowane w immunoczujniku mysie przeciwciało monoklonalne lub jego fragment specyficznie rozpoznaje hemaglutyninę (HA) z wirusa A/swan/Poland/305-135V08/2006) i może być wykorzystane do wykrywania wirusa grypy, a w szczególności wirusa ptasiej grypy typu H5N1.
Wybrane informacje:
- immunoczujnik będący przedmiotem wynalazku, oparty na przeciwciałach monoklonalnych może być wykorzystany w diagnostyce i terapii chorób infekcyjnych, autoimmunologicznych i nowotworowych. Umożliwia on przeprowadzenie procesu diagnostycznego na najwyższym poziomie wydajności.
- rozwój technik inżynierii genetycznej umożliwia projektowanie i otrzymywanie przeciwciał o pożądanych właściwościach, w tym przeciwciał monoklonalnych i ich pochodnych.