Związki zawierające ugrupowanie chinonowe są jednymi z najczęściej stosowanych związków w terapii przeciwnowotworowej. Zainteresowanie naftochinonami jako potencjalnymi lekami przeciwnowotworowymi wiąże się z wykazywaną przez nie znaczną aktywnością antyproliferacyjną i przeciwrakową udowodnioną w licznych modelach zwierzęcych i na liniach komórek nowotworowych. Kinazy ERK należą do rodziny kinaz serynowo[1]treoninowych aktywowanych mitogenami (MAPK).
Wykazano, że kinazy ERK są konstytutywnie aktywowane w wielu typach nowotworów ludzkich, w tym raku piersi, a ich aktywność może przyczyniać się do oporności komórek nowotworowych na chemioterapeutyki. Zatem selektywne hamowanie kinaz ERK może przyczynić się do wzrostu efektywności terapii. Proponowane zastosowanie nowego związku polega na wykorzystaniu w terapii raka piersi selektywnego zahamowania aktywności białka ERK. Kaskada kinaz MAPK/ERK stanowi jedną z głównych ścieżek wzrostu i różnicowania komórek oraz odgrywa kluczową rolę w transdukcji sygnału prowadzącego do proliferacji komórek, procesu nowotworzenia i rozwoju nowotworu. Nowa, proponowana pochodna naftochinonu okazała się w badaniach in vitro skutecznym inhibitorem białka ERK wobec komórek raka piersi.
W związku z tym może być ona wykorzystana jako inhibitor białka ERK w układzie komórkowym. Dodatkowo wynalazek może również znaleźć zastosowanie jako związek cytotoksyczny wykorzystany w badaniach in vitro do zahamowania wzrostu komórek linii raka piersi.
Wymienione wyżej zastosowania mogą zostać wdrożone w badaniach przedklinicznych, w celu zahamowania wzrostu guzów nowotworowych.