Jedną z usług oferowanych przez Laboratorium jest wykrywanie i identyfikacja fitopatogennych bakterii Pectobacterium i Dickeya powodujących choroby ziemniaka zwane „czarną nóżką” i „mokrą zgnilizną” metodą opartą na reakcji multipleks PCR z zastosowaniem starterów specyficznych dla wymienionych grup bakterii. Późniejszą identyfikację produktów reakcji PCR uzyskuje się poprzez ich rozdział elektroforetyczny w żelu agarozowym.
Rozwiązanie to wyróżnia się wysoką czułością i specyficznością i pozwala w połączeniu z gatunkowo-specyficznymi testami PCR na wykrycie i identyfikację bakterii z gatunków Dickeya solani, Pectobacterium atrosepticum, Pectobacterium carotovorum i Pectobacterium parmentieri w zainfekowanej tkance roślinnej, nie wykazującej jeszcze objawów chorobowych.
Oferowana metoda jest innowacyjnym rozwiązaniem umożliwiającym szybkie wykrywanie tych groźnych patogenów. Wczesne wykrycie bakterii powodujących „czarną nóżkę” i „mokrą zgniliznę” pozwala, krajowym producentom oraz eksporterom sadzeniaków ziemniaka, na dostarczanie materiału roślinnego najwyższej jakości, zaopatrzonego w certyfikat zdrowotności. Zastosowanie proponowanej metody umożliwia uzyskanie szybkiej diagnozy, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ryzyka strat plonów ziemniaka.
Usługi analityczne, diagnostyczne oraz szkoleniowe – pełny zakres usług dostępny na stronie Laboratorium: https://rd-lab.ug.edu.pl/