Dotychczas znane i stosowane metody identyfikacji losowo generowanych znaczników genetycznych w populacjach komórek, oparte na metodach sekwencjonowania, są czasochłonne i pracochłonne oraz wymagają analizy dużej ilości danych informatycznych.
W odróżnieniu od bibliotek losowych, dzięki projektowaniu znaczników, i wprowadzaniu do komórek znaczników o znanej sekwencji możliwe jest znakowanie i śledzenie komórek lub całych organizmów i ich szybsza identyfikacja. Jest to szczególnie istotne przy bankowaniu komórek oraz przy pracach związanych z przekazywaniem materiału biologicznego pomiędzy placówkami badawczymi.
Opracowana technologia wykorzystuje spektrometrię mas MALDI-TOF oraz iPLEX do detekcji wariantów genetycznych kodów kreskowych, co umożliwia znakowanie genetyczne komórek, tkanek czy organizmów i szybką ich identyfikację, śledzenie wybranych populacji komórek w czasie (lub potomstwa pojedynczej komórki), badanie ewolucji klonalnej w trakcie procesu nowotworzenia oraz śledzenie losów komórek w trakcie procesów różnicowania i organogenezy zarówno in vitro jak in vivo.
Wynalazek może być stosowany do znakowania, śledzenia oraz identyfikacji komórek lub tkanek podczas prac badawczych lub przekazywania materiału biologicznego między laboratoriami.