Bakteriofagi czyli “zjadacze bakterii” to wirusy, które atakują komórki bakteryjne, aby następnie się w nich replikować, a docelowo je niszczyć. W świecie, w którym antybiotyki stanowią standardową terapię pierwszego rzutu przeciwko infekcjom bakteryjnym, co pociąga za sobą lawinowo narastającą oporność bakterii i pojawianie się coraz to nowych, opornych szczepów, terapia fagowa wydaje się być nie tylko alternatywnym, ale być może i ostatecznym narzędziem obrony przed bakteriami. Terapia fagowa uwzględnia celowaną aplikację bakteriofagów, które są zdolne do infekowania konkretnych szczepów bakterii i ich niszczenia.
W porównaniu z antybiotykami, bakteriofagi charakteryzują się wysoką specyficznością. Ponieważ atakują tylko konkretny szczep bakterii, nie niszczą przy tym naturalnej mikrobioty (np. flory jelitowej), dzięki czemu pozbawione są typowych dla antybiotyków działań niepożądanych, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Dodatkową zaletą bakteriofagów jest to, że mogą one być wykorzystywane nie tylko do leczenia infekcji, ale również do zapobiegania zakażeniom.
Przedmiotem wynalazku jest bakteriofag wyizolowany ze ścieków miejskich pobranych w Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód. Posiada on terapeutyczne zastosowania do zwalczania bakterii Escherichia coli oraz zakażeń bakteryjnych wywołanych przez te szczepy.