Wydział: Biologii

dr Lidia Gaffke
mgr Zuznanna Cyske
Biologii

, Partnerstwo w celu dalszych badań i komercjalizacji
Wynalazek stanowi przedmiot zgłoszenia patentowego w UPRP - nr P.440896 UPRP oraz międzynarodowego EPO - nr EP222208963.3

Zastosowanie genisteiny w zapobieganiu utraty pamięci i zdolności poznawczych

Przedmiotem wynalazku jest prewencyjne zastosowanie genisteiny, do zapobiegania utraty pamięci i zdolności poznawczych ludzi, wynikająca z naturalnych procesów starzenia się mózgu.

Nowatorskie zastosowanie genisteiny znacząco zmniejsza odkładanie się w mózgu szkodliwych i nierozpuszczalnych agregatów i złogów białek, w tym beta amyloidu, które występuje w procesie fizjologicznego starzenia się.

Rozwiązanie dotyczy doustnego podawania genisteiny w celu zapobiegania utraty pamięci i zdolności poznawczych u ludzi.

Na skuteczność terapii genisteiną wpływa fakt, że przekracza ona barierę krew-mózg. Kluczowym elementem opracowanej technologii jest właściwa dawka genisteiny, starannie dobrana tak, by proces autofagii był wystarczająco silny, aby usunąć toksyczne formy białek, ale jednocześnie na tyle łagodny, aby zapobiec niszczeniu zdrowych form białek przez organizm.