AKTUALNOŚCI

Sprawdź co się u nas dzieje

CTT UG z dofinansowaniem FENG na wsparcie rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych projektów naukowych!

Uniwersytet Gdański wraz ze spółką celową Univentum Labs pozyskał środki finansowe na wsparcie prac przedwdrożeniowych i komercjalizację badań naukowych w ramach projektu  „Science4Business – Nauka dla Biznesu”!

Konsorcjum siedmiu podmiotów, w skład którego wchodzi Uniwersytet Gdański oraz Univentum Labs, zostało zakwalifikowane jako partner Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w realizacji zadania „Inkubator Rozwoju”, w ramach projektu pn. „Science4Business – Nauka dla Biznesu” dofinansowanego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Głównym celem partnerstwa z MNiSW jest zwiększenie efektywności organizacji badawczych w zakresie współpracy z biznesem i komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.

Partnerami Uniwersytetu Gdańskiego w konsorcjum są: Politechnika Gdańska (PG) – lider,  Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) oraz Politechnika Poznańska (PP) wraz ze spółkami celowymi uczelni: Univentum Labs – UG, Excento – PG oraz Politechnika Innowacje – PP. Kwota dofinansowania pozyskana przez konsorcjum wynosi ponad 19 mln zł i jest drugą, co do wielkości, na ogólnopolskiej liście rankingowej.

Jednostką odpowiedzialną za realizację zadania po stronie Uniwersytetu Gdańskiego jest Centrum Transferu Technologii UG, które będzie ściśle współpracowało z Univentum Labs przy realizacji projektu. Współpraca obejmie także analizę potencjału organizacji badawczych, identyfikację innowacyjnych projektów oraz ocenę ich możliwości wdrożeniowych. Spółka Univentum Labs będzie wspierała prace m.in. z obszaru innowacji społecznych oraz IT, natomiast Centrum Transferu Technologii dofinansuje prace przedwdrożeniowe związane m.in. z rozwojem wynalazków czy certyfikacją laboratoriów.

– Środki, które zostały przyznane przez Ministerstwo będziemy mogli przeznaczyć zarówno na innowacyjne badania zespołów naukowych jak i działania zmierzające do skomercjalizowania wyników tychże badań – mówi Katarzyna Gronowska, dyrektorka Centrum Transferu Technologii UG. Liczę także, że formuła projektu będzie sprzyjała rozwojowi współpracy uczelni z firmami. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorstwa ściślej współdziałały  z naszymi zespołami naukowymi. Firmy zyskają wówczas dostęp do najnowszych technologii, a naukowcy będą mieli szansę na wdrożenie na rynek swoich innowacyjnych rozwiązań.

Bieżąca aktywność konsorcjum

Aktualnie trwają pracę związane z zawarciem umowy na realizację zadania z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W tej chwili każdy z konsorcjantów prowadzi nabór na potencjalnych członków Komitetu Inwestycyjnego – informuje Katarzyna Gronowska. Komitet będzie oceniał wnioski zespołów naukowych na sfinansowanie innowacyjnych projektów, aby wybrać te, które mają największą szansę na komercjalizację, a jednocześnie posiadają wysoki potencjał innowacyjny. W jego skład wejdą zarówno przedstawiciele biznesu, jak i środowiska akademickiego, co pozwoli ocenić projekt zarówno z punktu widzenia znaczenia naukowego, jak i szans na wdrożenie na rynek – dodaje.

Kolejnym krokiem, będzie, ogłoszenie konkursu na uczelniach i zaproszenie naukowców do przygotowania i złożenia wniosków o dofinansowanie projektów na prace przedwdrożeniowe.