Za nami INTELLECTUAL PROPERTY & INNOVATION DAYs – Dzień 1 Uniwersytet Gdański. Spotkanie naukowców, przedsiębiorców oraz instytucji wspierających finansowanie innowacji. Prelekcje, konsultacje z ekspertami, networking.
Wydarzenie odbyło się 1 kwietnia 2025 w Instytucie Informatyki WMFiI UG. Wzięło w nim udział ponad 150 osób.
Konferencję prowadził Tomasz Chyrek -Zastępca Dyrektora Centrum Transferu Technologii UG. Uczestników przywitali: Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG oraz Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG.
Mieliśmy przyjemność gościć znakomitych prelegentów na czele z Panią Anetą Stuleblak – Zastępcą Prezesa Urzędu Patentowego RP. Pani Prezes wygłosiła inspirującą prelekcję „Od pomysłu do wdrożenia patentu – tendencje”.






Katarzyna Gronowska, Dyrektorka Centrum Transferu Technologii przedstawiła założenia związane z programem dofinasowania na wsparcie rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych projektów naukowych w ramach projektu Inkubator Rozwoju z dofinansowaniem w ramach funduszy FENG.





Doświadczeniem w zakresie wdrażania innowacji, podzielili się także przedstawiciele międzynarodowych firm:
dr Katarzyna Kujawska-Skowrońska, Medical Manager/Access & Development Manager z ROCHE DIAGNOSTIC, która opowiedziała „Co zrobić, aby innowacja znalazła zastosowanie w realnym świecie”. Zaprezentowała czynniki, które firmy biorą pod uwagę przy wdrażaniu wynalazków i ochronie własności intelektualnej.
„O wdrażaniu innowacji w dużych firmach – przeszkody i dobre praktyki” opowiedział Mateusz Linda, Head of AI z HAPAG-LLOYD AG


O tym jakie czynniki skłaniają firmy do wdrażania najnowszych technologii, jak je zamierzają komercjalizować oraz jakie regulacje prawne mają na to największy wpływ zaprezentował Przemysław Włoczkowski, Senior Head of Industry, High Tech & Electronics & Industrial Engineering z Sii, w wystąpieniu „Technologie vs. Biznes – dlaczego i w co firmy inwestują?”


Arek Kwoska, Partner Zarządzający Rebels Valley, skutecznie przekonywał „Dlaczego nie warto zakochiwać się w swojej technologii?”
Z kolei Natalia Tsen reprezentująca Polską Agencję Inwestycji i HandluS.A. zaprezentowała program grantów rządowych dotyczących Inwestycje w Innowacje.
Ekspertki Głównego Punkt Informacyjnego Funduszy Europejskich(PIFE) w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Jolanta Kalisz i Magda Szwedowska przedstawiły możliwości dofinansowania inwestycji w innowacje w ramach programów Funduszy Europejskich na prace badawczo-rozwojowe.
Kierownik Horyzontalny Punkt Kontaktowy (HPK PP) Programów Ramowych Unii Europejskiej Polska Północna, Pani Renata Downar-Zapolska w wystąpieniu „Zdobycie finansowania na innowacyjne badania i wdrożenia z Horyzontu Europa – czy to możliwe?” dokonała przeglądu możliwości finansowania projektów innowacyjnych, od pomysłu badawczego po wdrożenie rozwiązania program w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont Europa.
Zwieńczeniem sesji prezentacyjnych był panel dyskusyjny „Uczelnie – Innowacje – Biznes jak efektywnie współpracować?”, który poprowadził Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG.
Swoimi opiniami podzielili się:
- dr Katarzyna Kujawska-Skowrońska z ROCHE DIAGNOSTIC,
- Przemysław Włoczkowski z Sii,
- Mateusz Linda z HAPAG-LLOYD AG,
- Arek Kwoska z REBELS VALLEY,
- prof. dr hab. Łukasz Rudnicki, Lider grupy badawczej w International Centre for Theory of Quantum Technologies
Po zakończeniu głównej części wydarzenia odbyły się dwa warsztaty w języku polskim oraz angielskim „Sztuka krótkich prezentacji”, które znakomicie poprowadził Krzysztof Gulda, Członek Zarządu UWRC, spółki celowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Równoległe do sesji prelekcyjnych W holu można było skorzystać z konsultacji z ekspertami, którzy rozstawili swoje stoiska na zewnątrz auli.
- Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), program grantów rządowych na inwestycje w badania i rozwój; wsparcie regionalne PAIH.
- Centrum Transferu Technologii i dowiedzieć się więcej o patentowaniu wynalazków od rzeczników patentowych
- Univentum Labs, spółki celowej Uniwersytetu Gdańskiego. dotyczących finansowania projektów wdrożeniowych z programu Inkubator Rozwoju
- Biura Wsparcia Przygotowania Projektów – Inkubator Projektowy UG – dot. programów wspierających rozwój innowacji
- z Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Płn. (HPK PP) o Finansowaniu innowacyjnych badań i wdrożeń z programu Horyzont Europa
- Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (PIFE), Urzędu Marszałkowski Województwa Pomorskiego – nt. możliwości dofinansowania rozwoju innowacji na Pomorzu z Funduszy Europejskich.
- Agencji Rozwoju Pomorza (ARP) i uzyskać informacje o najnowszych dofinansowaniach:
- projektów badawczo-rozwojowych pomorskich firm /Pomorski System Usług Informacyjnych i Doradczych SPEKTRUM 2030 / DIH – Pomeranian Digital Innovation HUB.
Wszystkim Gościom, Prelegentom i Wystawcom dziękujemy za współpracę.






