Dzięki opracowaniu nowych form substancji czynnej znajdującej się w leku, znacząco poprawiła się jego rozpuszczalność, dzięki czemu stał się on łatwiej przyswajalny dla organizmu. Dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo, że badane związki oprócz właściwości przeciwzapalnych mogą wykazywać także działanie m.in. przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, czy może być wykorzystywane w chorobach neurodegradacyjnych.
Część prac rozwojowych nad nimesulidem zostało sfinansowanych z funduszy projektu Inkubator Innowacyjności 4.0, którego realizacja jest koordynowana przez Centrum Transferu Technologii UG.
– Gratulujemy naukowcom nominacji do zaszczytnego grona finalistów i cieszymy się, że możemy wspierać także w działaniach związanych z komercjalizacją wynalazku – mówi Katarzyna Gronowska, Dyrektorka Centrum Transferu Technologii UG.
Rozmowa z naukowcami pod linkiem: Skuteczniejszy lek na ból – Dziennik.pl
W konkursie EUREKA! DGP uczestniczą polskie uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. Do czerwca w Magazynie DGP są opisywane wynalazki nominowane do nagrody głównej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na gali pod koniec czerwca, a podsumowanie cyklu ukaże się w Magazynie DGP. Główna nagroda to 30 tys. zł dla zespołu, który pracował nad zwycięskim wynalazkiem, ufundowane przez Mecenasa Polskiej Nauki – firmę Polpharma – oraz kampania promocyjna dla uczelni lub instytutu o wartości 50 tys. zł w mediach INFOR PL SA (wydawcy Dziennika Gazety Prawnej), ufundowana przez organizatora.
W zeszłorocznym konkursie zwycięzcami został zespół naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Wrocławskiej (dr inż. Wojciech Śledź (UG), dr Agata Motyka-Pomagruk (UG), prof. dr hab. Ewa Łojkowska (UG))
UG wygrał konkurs „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” | Aktualności – Uniwersytet Gdański