W dniach 7–8 kwietnia 2025 roku w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się 17. Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT). Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli CTT z całej Polski, którzy przez dwa dni dzielili się doświadczeniami, omawiali wyzwania i wspólnie szukali nowych kierunków rozwoju dla transferu technologii i innowacji w środowisku akademickim.
W dniach 7–8 kwietnia 2025 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu akademickiego transferu technologii – 17. Ogólnopolskiej Konferencji PACTT, która odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Organizatorami tegorocznego spotkania była Fundacja PACTT wraz z Centrum Transferu Technologii CITTRU – we współpracy z Radą Koordynacyjną PACTT. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli centrów transferu technologii z całej Polski, stwarzając przestrzeń do wymiany doświadczeń, inspirujących dyskusji i wspólnego poszukiwania rozwiązań dla wyzwań, z jakimi mierzy się środowisko związane z innowacjami i transferem technologii w sektorze akademickim.
Konferencję otworzył prof. dr hab. Bartosz Brożek, Prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił działania UJ na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego. Następnie głos zabrała: Pani Żaneta Zemła-Pacud, Zastępczyni Prezesa Urzędu Patentowego RP. Kolejne wystąpienie -Gabrieli Konopka-Cupiał, Dyrektorki CTT CITTRU obejmowało tematykę „Od komercjalizacji do współpracy – (r)ewolucja CITTRU w podejściu do tego, w co powinno angażować się CTT”.
Interesującym momentem konferencji było wystąpienie Art’a Bosa, Head of Business Development & Knowledge Transfer na Erasmus University Rotterdam oraz Prezydenta ASTP, który podzielił doświadczeniami rozwoju transferu technologii z międzynarodowej perspektywy.
W trakcie dwóch dni uczestnicy mieli okazję wysłuchać licznych prelekcji i wziąć udział w panelach dyskusyjnych, m.in. na temat praktycznych aspektów uproszczonej wyceny IP, a także wziąć udział w sesji tematycznej pt. „KRAKÓW DLA TWIT – CO MY TU WYRABIAMY”, która dostarczyła wielu inspiracji do dalszych działań lokalnych i ogólnopolskich.
Wystąpienia dotyczyły różnorodnych zagadnień – od kwestii związanych z Umiejętnościami miękkimi: czy ich potrzebujemy w transferze wiedzy i jak je doskonalić? Projekt `KT Soft Skills` – Krystian Gurba , Zastępca Dyrektora CTT CITTRU, poprzez SUCReD czyli komercjalizacja dla opornych – Marlena Marek, Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej. Marta Gorczowska z Centrum Współpracy i Transferu Technologii AGH, INNOAGH sp. z o.o. oraz Beata Seweryn z INNOAGH sp. z o.o. opowiedziały o kształtowaniu społecznej przyszłości (projekt: Inkubator Włączenia Społecznego 2.0), z kolei Katarzyna Wysocka z Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK opowiedziała o Klastrze Zabłocie i UMK dla krakowskiego ekosystemu innowacji.
W sesji NR 2: TRANSFER W NAUKACH SPOŁECZNYCH I HUMANISTYCZNYCH, omówiono tematykę: Metoda Perebel – jak komercjalizować wiedzę humanistów, a nawet artystów – Tomasz Ciesielski, Dyrektor Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego. Komercjalizacja pośrednia jako szansa na urynkowienie efektów badań społecznych i humanistycznych – Iwona Gawrycka, Dyrektorka Centrum Transferu Wiedzy SWPS. Z kolei Magdalena Filipek-Marzec, Maciej Czarnik reprezentujący Polską Izbę Rzeczników Patentowych opowiedzieli – jakie rozwiązania mozna chronić w naukach społecznych.
W kolejnej sesji zaprezentowali się PARTNERZY PACTT opowiadając o dobrych praktykach, narzędziach wspierających pracę w centrach transferu technologii, procesach i ciekawych projektach branżowych: IP management w ekosystemie akademickim: wyzwania i strategie sukcesu – Michał Słomski, Key Account Manager Questel, Wsparcie systemów IT w pracy Centrów Transferu Technologii – Grzegorz Kierner, Business Development Manager OPTeam SA, CRIS w służbie nauki – optymalizacja procesów badawczych i ich komercjalizacji – Michał Nowak, Software Solutions Technical Manager ELSEVIER, Let`s accelerate BIOTECH together! – Magdalena Kulczycka, Prezeska BioForum.
Emocji dostarczyła debata z udziałem prezesów SC i dyrektorów CTT dotycząca relacji CTT – Spółka celowa – jak to poukładać. Wzięli w niej udział:
Krzysztof Gulda, Prezes Zarządu UWRC Sp. z o.o., Alina Jaworska, Prezeska Zarządu Startowa Sp. z o.o., Cezary Odrzygóźdz, Dyrektor Centrum Transferu Technologii UMK, Tomasz Stypułkowski, Prezes Zarządu IITPB Sp. z o.o., Bogdan Stępniowski, Dyrektor Centrum Współpracy i Transferu Technologii AGH, Dominik Kowal, Prezes Zarządu INNOAGH Sp. z o.o., Tomasz Czech, Dyrektor Centrum Transferu Technologii UR; Prezes Zarządu Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o.o.
Kolejny dzień – 08 kwietnia, rozpoczął się od DEBATY Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: `Nauka i Biznes` – Wspólna Droga do Innowacji, w której wzięli udział:
Mirosław Kasprzak, Pełnomocnik Ministra Nauki do spraw współpracy nauki z biznesem, Joanna Niemcewicz, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Sławomir Jagieła, Business Centre Club, Andrzej Tymecki,Dyrektor Zarządzający BiometrIQ sp. z o.o., Michał Doligalski, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju MNiSW.
W SESJI NR 5: przedstawiciele PACTT zaprezentowali CASE STUDIES dotyczące: KOMERCJALIZACJI NA PW. CASE STUDY GRUPA QEMETICA – Piotr Dardziński Dyrektor Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej, Jak razem zrobić lek na padaczkę – czyli współpraca instytutu z firmą R&D od kuchni – Dorota Gierej-Czerkies, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, Joanna Lipner, Pikralida sp. z o.o., Komercjalizacja nanokapsuł do przenoszenia związków lipofilowych. Wyzwania i sukcesy na drodze do wdrożenia – Renata Bartoszewicz, CTT CITTRU, Szczepan Zapotoczny, Wydział Chemii UJ, Joanna Szafraniec, CHDE Polska S.A.
W debacie dotyczącej: rozmów o jutrze i partnerskiej roli Funduszy VC w procesach komercjalizacji w polskich instytucjach udział wzięli: Jarosław Chojecki, Centrum Innowacji Uniwersytetu WSB Merito Warszawa, Jakub Rawski z Uniwersytetu WSB Merito z Warszawy, Aleksander Kłósek z YouNick Mint Sp. z o.o., Przemysław Jurgiel-Żyła reprezentujący Movens Capital, Marcin Bielówka, INNOventure ASI oraz Adam Bartkiewicz z Digital Ocean.
Konferencję zakończyła sesja prelekcji dotyczących komercjalizacji pośredniej:
- Rozmowy PACTT/PSC z MNiSW, MF, MRiT i MSZ – co konkretnie z nich wynika? – Jakub Jasiczak, Przewodniczący Porozumienia Spółek Celowych
- A new path for technology transfer: spinning out companies without the inventors leading the effort – Marta Zgagacz, Senior Director, Venture Partners at CU Boulder
- Maximizing Spin-offs from Academia and R&D Centers: Proven methodologies from Commercialization Reactor’s 15+ years of experience – Nikolai Adamovich, Commercialization Reactor.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje konferencji!

fot. PACTT