Centrum Transferu Technologii – wsparcie mentorskie na Quantum Hackaton!

30 -31 sierpnia 2024r, uczestniczyliśmy w Q-Hack, międzynarodowym hackathonie, w którym zespoły 40 młodych innowatorów – programistów, projektantów i inżynierów przez 24 h wypracowywały propozycje innowacji technologii kwantowych, które zrewolucjonizują podejście do rozwiązywania problemów przyszłości.

Technologie kwantowe, w tym komputery kwantowe, to nowa dziedzina nauki, która ma potencjał do przekształcenia wielu aspektów naszego życia. Dzięki zdolnościom do przetwarzania danych w sposób niewyobrażalnie szybszy niż tradycyjne komputery, mogą one znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach jak odkrywanie nowych leków, optymalizacja finansowa, sztuczna inteligencja czy kryptografia.

Eksperci z zakresu fizyki kwantowej, transferu technologii UG, współpracy z biznesem i marketingu – wśród mentorów

Wśród ekspertów, wspierających Q-Hack od strony rozwiązań technologicznych znaleźli się m.in. naukowcy, innowatorzy z UG – m.in. dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG, Prodziekan ds. Nauki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG – współtwórca generatora liczb losowych z ICTQT, a także Jakub Gnyp związany z WMFiI oraz ICTQT.

Uczestników wspierały ekspertki z naszego Centrum – Judyta Gawryś oraz Małgorzata Białkowska.

fot. Sebastian Ruczyński

Ponadto uczestnicy mogli liczyć na wsparcie doświadczonych profesjonalistów, praktyków, inwestorów z firm i instytucji wspierających m.in. rozwój start-upów, innowacji. Wśród nich znaleźli się: Jaśmina Zwierz, Krzysztof Kanawka, Arek Kwoska, Rita Łyczywek, Maciej Cieślak, Tymoteusz Olszewski, Patryk Jar, James Matchett, Sebastian Zimnol, Maciej Wierzbowski, Wojciech Leonowicz, Radoslaw Wika, Marcin Młyński.

Nagrody i wyróżnienia otrzymały zespoły:
W wyniku prac powstało 6 innowacyjnych projektów.

Jury obradowało w składzie: Marcin Pawłowski, Rita Łyczywek (Małgorzata), Patryk Jar, Jakub Gnyp, Maciej Cieślak, Marcin Młyński. Nagrodziło następujące zespoły:

Zwycięzca – Nagroda jury w kategorii Innowacja i nagroda publiczności:

• Zespół QMed, projekt: Quantum for Medicine
    Quantum for Medicine to innowacyjna propozycja oferująca możliwe rozwiązania globalnych wyzwań w dziedzinie medycyny, takich jak leczenie nowotworów i choroby Alzheimera. Projekt łączy mechanikę kwantową, chemię, biologię i medycynę, tworząc interdyscyplinarną platformę.
  • Wyróżnienie w kategorii: Produkt

Zespół QNos, projekt: Signal30
    Signal30 wykorzystuje kwantowe generatory liczb losowych (QRNG) i kwantową komunikację zabezpieczającą, aby zwiększyć bezpieczeństwo usług szyfrowania wiadomości w świecie post-kwantowym. Projekt opiera się na umieszczeniu QRNG na krawędzi sieci i wykorzystaniu urządzeń komunikacji kwantowej w rdzeniu sieci do bezpiecznej wymiany kluczy, co pozwala na bezpieczną komunikację za pomocą konwencjonalnych kanałów.
  • Wyróżnienie w kategorii Concept

Zespół QSEC, projekt: Quantum Security
    Quantum Security to projekt wykorzystujący kwantowe podpisy cyfrowe w klasycznym DNSSEC, aby zapobiegać przyszłym atakom typu DNS Poisoning przy użyciu technologii kwantowych.

O organizatorach
Q-Hack jest organizowany przez czołowe instytucje: Uniwersytet Gdański, Kainos, Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz Fundację CODE:ME. Wspólnie tworzące przestrzeń, gdzie innowatorzy mogą się spotkać, współpracować i rozwijać przełomowe rozwiązania.

Q-Hack to była wyjątkowa okazja, by w ciągu 24 godzin stworzyć nowatorskie prototypy rozwiązań, które mogą realnie zmienić świat. Było to interesujące wydarzenie dla chcących sprawdzić swoje umiejętności, zbudować nowe, a także zdobyć ciekawe doświadczenia i kontakty.

Zainteresowani mogli także wziąć udział w wydarzeniach poświęconych technologiom kwantowym: Q-CampQuantum Summer School oraz w zwieńczającej całość – konferencji Q-Con: Shaping the Future of Quantum. Q-co, przyciągnęła wybitnych ekspertów technologii kwantowych. Wśród nich, znajdują się wybitne postaci świata kwantowego -m.in. prof. Charles Bennett z IBM Research, czy też profesor dr hab. Marek Żukowski, dyrektor ICTQT – bliski współpracownik noblisty – prof. Anton’a Zeilinger’a.

fot. Sebastian Ruczyński