AKTUALNOŚCI

Sprawdź co się u nas dzieje

Innowacje dla poprawy jakości życia – UG na Life Science Open Space

Innowacje dla poprawy jakości życia – UG na Life Science Open Space

Po raz kolejny w Krakowie została stworzona przestrzeń, w której świat nauki połączył się ze światem biznesu! Jednak Life Science Open Space, to nie tylko platforma współpracy między naukowcami szukającymi wyzwań w obszarze innowacji dla zdrowia i jakości życia a przedsiębiorcami, którzy chcieliby je wdrożyć, ale także miejsce, w którym spotykają się miłośnicy i odbiorcy nowych technologii. Interaktywna forma wydarzenia dała możliwość rozpoczęcia ciekawych i inspirujących rozmów na temat, m.in. nowoczesnej diagnostyki i terapii, zagadnień związanych z rozwojem leków, kosmetologii czy nowoczesnego rolnictwa. Z jednej strony przedstawiane były pomysły i idee, z drugiej – konkretne propozycje współpracy.

Prezentowane badania prowadzone na naszej uczelni cieszyły się zainteresowaniem, zwłaszcza w zakresie nanotechnologii, która staje się coraz bardziej powszechna i obecna w naszym codziennym życiu. Dr Marta Paszkiewicz-Gawron oraz dr Anna Gołąbiewska z Wydziału Chemii w swym wystąpieniu przedstawiły nowoczesne instalacje i technologie oparte na wykorzystaniu nanomateriałów o właściwościach bakterio i grzybobójczych, które służyć mogą do oczyszczania i dezynfekcji powietrza w aglomeracjach miejskich oraz w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie w stosunkowo małej przestrzeni znajduje się wiele osób. Wynalazek podnosi problem zarówno ochrony środowiska, jak i poprawy jakości życia oraz otoczenia, w którym się znajdujemy – tematy ważne społecznie, wymagające stałej pracy nad ulepszaniem istniejących oraz wdrażaniem nowych technologii. Pierwsza wieża służąca oczyszczaniu powietrza już wkrótce, ma powstać na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

Poza nanotechnologiami rozmawialiśmy również o innych pracach badawczo-rozwojowych prowadzonych na naszej uczelni. Oferta technologiczna UG cieszyła się ogromnym powodzeniem. Zainteresowanym firmom i instytucjom wręczono ponad 100 teaserów promujących wyniki badań wypracowanych przez naukowców. Pośród partnerów biznesowych obecni byli, m.in. przedstawiciele firm Astra Zeneca, Pfizer, Selvita, Synthos, Intermag czy Farmona.

Life Science Open Space, to wydarzenie networkingowe stwarzające okazje do nawiązania współpracy, wymiany poglądów i znajdywania wspólnych rozwiązań w drodze do innowacji. Organizatorzy zapowiadają już kolejną edycję, a my zapraszamy naukowców do zgłoszenia się ze swoim projektem lub problemem badawczym.

Więcej na temat konferencji można znaleźć tutaj: http://lifescienceopenspace.pl/konferencja/

Prezentowane podczas wydarzenia projekty realizowane są przy wsparciu finansowym programu Inkubator Innowacyjności+.

Data dodania: 17.10.2018 r.