Kolejny patent przyznany naukowcom z Wydziału Biologii przez Urząd Patentowy RP

fot. Zespół badawczy z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

źródło: Ewa Piotrowska /UG

Urząd Patentowy RP wydał decyzję o przyznaniu badaczom z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego patentu na wynalazek pt. „Genisteina do zastosowania do leczenia choroby Alzheimera”. Naukowcy z UG w swoich badaniach wykazali, że genisteina, czyli flawonoid występujący m.in. w soi, ma ogromny potencjał w leczeniu choroby Alzheimera.

Patent jest rezultatem pracy naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Twórcami wynalazku są pracownicy Katedry Biologii Molekularnej – prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, dr Karolina Pierzynowska, dr Lidia Gaffke oraz dr Magdalena Podlacha oraz pracownicy Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka, dr Dorota Myślińska oraz dr Irena Majkutewicz.

Warto wspomnieć również o kolejnych dwóch decyzjach, ze strony Urzędu Patentowego RP o przyznaniu patentów dla Wydziału Biologii, w których zaangażowany był prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn:

• Zgłoszenie nr. P.415779 – Białko pVII z mutacją punktową bakteriofaga filamentowego M13 oraz zastosowanie białka pVII z mutacją punktową bakteriofaga M13. Twórcy:
    • Grzegorz Węgrzyn
    • Katarzyna Szot-Karpińska
    • Piotr Golec
    • Adam Leśniewski
    • Marcin Łoś
  • Zgłoszenie nr. P.419159 – Sonda typu Looped UVEx Probe oraz ich zastosowanie do wykrywania patogenów przenoszonych przez kleszcze z wykorzystaniem zoptymalizowanej reakcji PCR. Twórcy:
    • Grzegorz Węgrzyn
    • Bożena Nejman-Faleńczyk
    • Sylwia Bloch

Twórcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zespół CTT UG