Wydział: Biologii

Biologii

, Spin off
Wynalazek stanowi przedmiot zgłoszenia patentowego w UPRP nr P.407680

Pułapka trapowa żywołowna dla gryzonii innych drobnych zwierząt

Pułapka trapowa umożliwia odławianie gryzoni i innych drobnych zwierząt w sposób prosty i skuteczny, przy minimalnym ryzyku urazu zwierzyny. Jest to szczególnie istotne podczas badań populacyjnych oraz weterynaryjnych prowadzonych przez instytucje państwowe oraz instytuty badawcze związane z obszarami rolnictwa, leśnictwa, weterynarii czy epidemiologii. Pułapka składa się ze sztywnego prostopadłościennego pojemnika o płaskim dnie, mającego wahliwie ruchomą płytkową zapadnię o jednokierunkowym działaniu oraz ulokowanego na dnie gniazda na przynętę.

Powszechnie dostępne pułapki nie pozwalają na łatwe regulowanie parametrów usytuowania pokrywy zapadni, ani na zmianę ustawienia trapu prowadzącego do wnętrza pułapki.

Parametry te mogą być regulowane w opisywanym urządzeniu, pozwalając na dokładne dopasowanie możliwości dostępu do wnętrza pułapki do określonych gatunków będących celem odłowu.