Wydział: Biotechnologii UG i GUMed

Biotechnologii UG i GUMed

, Spin off
Wynalazek stanowi przedmiot zgłoszenia patentowego w UPRP nr P.376122

Rekombinowana szczepionka przeciwko chorobie krwotocznej królików (RHD)

Krwotoczna choroba królików (ang. Rabbit haemorrhagic disease, RHD), znana w Polsce jako pomór królików, jest chorobą wirusową charakteryzującą się wysokim odsetkiem śmiertelności, co w połączeniu z koniecznością eutanazji zwierząt chorych oraz osobników podejrzewanych o kontakt z zakażonymi królikami, może być przyczyną wysokich strat finansowych wśród hodowców. Pomimo licznych badań poświęconych otrzymywaniu rekombinowanej szczepionki przeciwko RHD, wśród służb weterynaryjnych, hodowców i właścicieli królików istnieje ciągłe zapotrzebowanie na skuteczną szczepionkę markerową. Szczepionka taka powinna nie tylko zapewniać skuteczną ochronę zwierząt, ale również umożliwiać odróżnienie osobników zainfekowanymi od zaszczepionych. Opracowana technologia umożliwia otrzymywanie rekombinowanego strukturalnego białka kapsydu o właściwościach hemaglutynacyjnych i antygenowych, zdolnego do formowania cząstek pseudowirusowych (VLP) i stymulowania wytwarzania u szczepionych zwierząt przeciwciał neutralizujących. Ponadto szczepionka posiada właściwości markerowe, pozwalające na odróżnienie zwierząt już zaszczepionych, od osobników zarażonych wirusem RHD. Technologia powiązana z ofertą nr. 029/2017/2.