Wydział: Biotechnologii UG i GUMed

Biotechnologii UG i GUMed

, Spin off
Wynalazek stanowi przedmiot zgłoszenia patentowego w UPRP nr P.405473

Sposób oczyszczania ekstraktów roślinnych z chlorofili

Ekstrakty roślinne są niezwykle cennym źródłem aktywnych biologicznie związków chemicznych (metabolitów wtórnych) stosowanych powszechnie w przemyśle kosmetycznym. Jednym z głównych problemów napotykanych podczas poszukiwania metabolitów wtórnych w ekstraktach roślinnych jest obecność tzw. związków balastowych, do których zaliczyć można chlorofil. Te zielone barwniki umożliwiają absorpcję energii słonecznej niezbędnej w procesie fotosyntezy. Ze względu na ich wysokie stężenie w tkankach roślinnych oraz absorpcję światła w szerokim spektrum, chlorofile stanowią poważny problem podczas analizy chromatograficznej ekstraktów roślinnych, mogący utrudnić lub nawet uniemożliwić wykrycie pożądanych związków biologicznie czynnych.

Obecnie do zastosowań laboratoryjnych stosuje się bardzo drogie techniki usuwania chlorofili typu Solid Phase Extraction (SPE), dispersive Solid Phase Extraction (dSPE) lub dodatku Graphitized Carbon Black (GCB).

Opracowana technologia umożliwia oczyszczanie z chlorofili wodnych i organicznych ekstraktów uzyskanych z tkanek roślinnych zawierających metabolity wtórne przy pomocy organicznych i nieorganicznych soli miedziowych. Metoda odznacza się bardzo wysoką skutecznością, niskimi kosztami stosowania oraz minimalnym wpływem na środowisko naturalne ze względu na nietoksyczność produktu finalnego – chlorofiliny. Metoda może być stosowana w przemyśle kosmetycznym lub farmaceutycznym, w celu uproszczenia poszukiwania i uzyskiwania związków biologicznie czynnych.