Wydział: Biotechnologii UG i GUMed

nr 038/2017/2
eko, rolnictwo, środki ochrony roślin
prof. Bogusław Szewczyk, MWB UG i GUMed
Łukasz Rąbalski, MWB UG i GUMed
Martyna Krejmer, MWB UG i GUMed
Iwona Skrzecz, Instytut Badawczy Leśnictwa
Alicja Sierpińska, Instytut Badawczy Leśnictwa

Biotechnologii UG i GUMed

, Spin off
Wynalazek stanowi przedmiot zgłoszenia patentowego w UPRP nr nr P.405607, Patent nr PL 228449

Szczep bakulowirusa LDMNPV-PL do zastosowań w produktach ochrony roślin

Brudnica nieparka (Lymantria dispar), motyl nocny z rodziny brudnicowatych, jest jednym z najgroźniejszych szkodników o zasięgu globalnym, występującym masowo w ogrodach, sadach, szkółkach, parkach i liściastych skupiskach leśnych. Najniebezpieczniejsze stadium stanowią larwy, które żerują od kwietnia do lipca, siejąc największe spustoszenie w koronach drzew. W czasie gradacji powodują defoliację dużych połaci roślin wywołując ogromne straty finansowe. Zwalczanie szkodnika w leśnictwie i sadownictwie przeprowadzane jest przy zastosowaniu niebezpiecznych i kosztownych środków chemicznych.

Wynalazek umożliwia wykorzystanie bakulowirusa (wirusa poliedrozy) szczepu „PL” Lymantiria dispar Nuclear polyhedrosis virus (LdMNPV-PL) jako aktywnego składnika środka ochrony roślin, który w naturalnych warunkach infekuje groźnego szkodnika, brudnicę nieparkę. Wyselekcjonowany szczep wirusa charakteryzuje się zwiększoną zjadliwością, zapewniając wysoką skuteczność zwalczania szkodnika oraz niskie koszty produkcji i stosowania.

Wynalazek może znaleźć zastosowanie w nowym, nieszkodliwym dla środowiska środku ochrony roślin, bezpiecznym w stosowaniu, charakteryzującym się nie tylko wysoką skutecznością, ale też krótkim czasem unieszkodliwiania brudnicy nieparki.