AKTUALNOŚCI

Sprawdź co się u nas dzieje

Konferencja „STUDENCI I BIZNES”: UG kształci kadry dla Morskiej Energetyki Wiatrowej

Konferencja „STUDENCI I BIZNES”:  UG KSZTAŁCI KADRY DLA MORSKIEJ ENERGETYKI WIATROWEJ 18.11.2022 r.

Zapraszamy na drugą konferencję z cyklu “Uniwersytet Gdański Kształci Kadry dla Morskiej Energetyki Wiatrowej”. Wydarzenie skierowane jest do studentów, a jego celem będzie przybliżenie dynamicznie rozwijającego się sektora offshore i umożliwienie rozmowy z przyszłymi pracodawcami. W spotkaniu udział wezmą goście z branży offshore. Zostanie także przedstawiony nowo powstały kierunek studiów: Oceanografia fizyczna stosowana.

Konferencja „Studenci i biznes”, z cyklu “Uniwersytet Gdański kształci kadry dla Morskiej Energetyki Wiatrowej”, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, odbędzie się 18 listopada br., w godz. od 9:15 do 14:45, na Wydziale Oceanografii i Geografii UG w Gdyni. Głównym organizatorem wydarzenia jest Zakład Oceanografii Fizycznej UG.

Link do transmisji online: https://tinylink.net/CNQTy

To drugie wydarzenie z cyklu. Pierwsze odbyło się w marcu 2022 r., a współorganizatorem było Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG.  Zaproszone zostały firmy i instytucje działające m.in. dla branży offshore, zainteresowane zatrudnianiem absolwentów UG.

 – Nowy kierunek studiów, Oceanografia fizyczna stosowana z założenia ma profil praktyczny. Zanim zabraliśmy się za tworzenie programu, chcieliśmy usłyszeć głos pracodawców i studentów. Zależało nam na stworzeniu oferty, która umożliwi wykształcenie specjalistów jak najlepiej przygotowanych do podjęcia pracy w nowo tworzonym sektorze Morskiej Energetyki Wiatrowej – mówi Kierownik Zakładu Oceanografii Fizycznej WOiG UG dr Aleksandra Dudkowska, pomysłodawczyni nowego kierunku studiów. – Wskazówki praktyków uświadomiły nam np. znaczenie kompetencji miękkich, które są niezwykle istotne dla pracodawców. Zapytaliśmy o zdanie również studentów. Studenci z Koła Naukowego Oceanografii Operacyjnej zorganizowali panel dyskusyjny. Konstruktywna krytyka naszych dotychczasowych działań edukacyjnych, a także wiele celnych uwag i wskazówek pozwoliły nam spojrzeć na proces dydaktyczny oczami studenta. Bazując na otrzymanych od pracodawców i studentów rekomendacjach, zbudowaliśmy innowacyjny program studiów magisterskich. 

Największy nacisk w nowo utworzonym kierunku studiów jest położony na umiejętności praktyczne: pomiary fizyczne w morzu, modelowanie procesów fizycznych, analiza danych morskich oraz niezbędną do ich zdobycia wiedzę teoretyczną.

– Inwestycje w obszarach morskich są dla naszej uczelni, w szczególności dla Wydziału Oceanografii i Geografii UG, impulsem do tworzenia nowych kierunków studiów odpowiadających na aktualne potrzeby. Na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego w 2020 roku uruchomiliśmy studia inżynierskie Hydrografia morska. Kolejnym krokiem jest utworzenie studiów Oceanografia fizyczna stosowana – mówi Prodziekan ds. Kształcenia dr Ewa Szymczak. – Studia te to nie tylko atrakcyjna oferta merytoryczna, ale także innowacyjne metody kształcenia mające na celu aktywizację studentów oraz przygotowanie ich do podejmowania nowych wyzwań w zmieniającej się rzeczywistości zawodowej.

Konferencja organizowana 18 listopada jest kierowana do studentów. Będzie ona okazją do przybliżenia dynamicznie rozwijającego się sektora offshore i do rozmów z pracodawcami tej branży.

Zachęcamy do udziału. Wstęp wolny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zarejestruj się

Zapraszamy!

Centrum Transferu Technologii UG