AKTUALNOŚCI

Sprawdź co się u nas dzieje

Naukowiec z UG jako pierwszy odkrył pełną sekwencję genetyczną Covid-19. Odkrycie może pomóc w stworzeniu szczepionki i leku na koronawirusa


Naukowiec z UG jako pierwszy odkrył pełną sekwencję genetyczną Covid-19.
Odkrycie może pomóc w stworzeniu szczepionki i leku na koronawirusa

Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta i opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID.

GISAID jest największą bazą danych, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad 5000 sekwencji. Do tej pory jednak nie było tam ani jednego polskiego izolatu, pochodzącego bezpośrednio od pacjenta. Dane uzyskane przez dr Łukasza Rąbalskiego pozwolą wziąć pod uwagę także Polskę w badaniach związanych z globalną epidemiologią choroby COVID-19. Jest to istotny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa, czego konsekwencją może być wytypowanie szczepionki oraz leków w przyszłości.

Wyizolowanie sekwencji genetycznej (tj. odkodowanie wirusa), zawierającej cały szereg istotnych informacji, np. jak wirus „oszukuje” organizm człowieka, osłabiając jego odporność, daje możliwość lepszego poznania jego właściwości, m.in. pochodzenia – w kontekście geograficznym, a także ewolucyjnym.

Materiał genetyczny został wyizolowany w Pracowni Biologii Molekularnej Diagnostyki sp. z o.o., która mieści się w Siódmym Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Laboratorium powstało, dzięki przekazaniu specjalistycznej aparatury przez Uniwersytet Gdański. W międzyczasie prowadzone są następne sekwencjonowania wirusów, które pochodzą od polskich pacjentów izolowanych w Laboratorium Hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dane zostaną wysłane w najbliższych dniach.

Pan Łukasz Rąbalski w ramach Programu Inkubator Innowacyjności 2.0 realizowanego przez Centrum Transferu Technologii UG w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój prowadzi dwa projekty pt. „Nowoczesna szczepionka na paramyksowirozę gołębi”, gdzie pełni rolę kierownika projektu, a także „Zwiększenie potencjału wdrożeniowego przyjaznego środowisku biopreparatu, kontrolującego liczebność szkodników upraw leśnych brudnicę nieparkę”. Do rozkodowania genomu wirusa użyta została najnowsza generacja sekwentatorów Oxford Nanopore Technologies, co pozwoliło na zmniejszenie liczby dodatkowych procedur, które mogłyby wprowadzić zniekształcenia w danych. Zakupione na potrzeby jednego z projektów materiały, dzięki którym możliwe jest korzystanie z tej technologii, są wielokrotnego użytku, dlatego mogły być wykorzystane również do wyizolowania sekwencji genetycznej wirusa COVID-19. Dr Łukasz Rąbalski przy udziale Uniwersytetu Gdańskiego w 2019 roku założył spółkę spin-off pn. Vaxican, która rozwija innowacyjną platformę do tworzenia szczepionek, opartą na cząstkach wirusopodobnych.

Serdecznie gratulujemy!

Zespół CTT UG

Data dodania: 22.04.2020 r.

https://ctt.ug.edu.pl/wp-content/uploads/2020/04/dr-Łukasz-Rąbalski.jpg