Wydział: Biologii

mgr Krzysztof Sitko

Biologii

, Spin off
Wynalazek stanowi przedmiot zgłoszenia patentowego nr P.445930, Urząd Patentowy RP

Medyczne zastosowanie inhibitorów białka Hsp90 w leczeniu atopowego zapalenia skóry u ludzi

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób zapalnych skóry (występowanie na świecie; 15–30% u dzieci i 2–10% u dorosłych), charakteryzująca się m.in. intensywnym świądem, nadmierną suchością skóry, i nawracającymi zmianami skórnymi (np. zaczerwienienie, grudki, pęcherzyki lub małe ranki). AZS pozostaje chorobą nieuleczalną, a dane epidemiologiczne wskazują na wzrost zapadalności na AZS u ludzi, szczególnie w aglomeracjach miejskich. AZS ma negatywny wpływ na jakość życia, funkcjonowanie w społeczeństwie, i zdrowie psychiczne pacjentów.

Wynalazek dotyczy zastosowania dwóch komercyjnie dostępnych inhibitorów białka szoku termicznego Hsp90, tj. tanespimycin (inaczej 17-AAG) lub ganetespib (inaczej STA-9090) w terapii AZS u ludzi. Skuteczność i bezpieczeństwo terapii potwierdzono w badaniach przedklinicznych z wykorzystaniem mysiego modelu AZS zaindukowanego przez naskórnie aplikowany alergen kontaktowy DNCB (2,4-dinitrochlorobenzen).

Naskórna aplikacja 17-AAG lub STA-9090 może stać się bezpieczną alternatywą w terapii AZS, szczególnie u tych pacjentów, którzy nie odpowiadają na standardowe leczenie z wykorzystaniem naskórnie aplikowanych inhibitorów kalcyneuryny lub kortykosteroidów.

Ponadto,  z uwagi na obiecujące wyniki badań klinicznych z wykorzystaniem ww. inhibitorów stosowanych w terapii chorób nowotworowych,  wydaje się, że ich naskórna aplikacja będzie bezpieczna u pacjentów z AZS obciążonych schorzeniami onkologicznymi.